Ćwiczenia nadgarstków w zespole cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które może skutkować bólem. Może dawać objawy drętwienia i osłabienia w obrębie nadgarstka i dłoni. Wykonanie ćwiczenia może pomóc w złagodzeniu skutków w zespole cieśni nadgarstka. Zaleca się, aby przed przystąpieniem do ćwiczeń skontaktować się z fizjoterapeutą, aby móc się upewnić, że plan treningowy dostosowany jest do twojego zdrowia. Poniżej przedstawiono ogólne wskazania, które mogą być przydatne.

 1. Rozciąganie:
  • Rozciąganie mięśni przedramienia
  • Rozciąganie mięśni zginaczy nadgarstka
 2. Ćwiczenia wzmacniające:
  • Ćwiczenie z gumą oporową: Zawieszenie gumy oporowej na klamrze drzwi lub innego stałego elementu. Utrzymując nadgarstek w neutralnych pozycjach, złap drugi koniec gumy w dłoni i wykonuj zginania i prostowania nadgarstka, pokonując opór gumy.
  • Wzmocnienie mięśni zginaczy i prostowników palców: W tym celu zaleca się używanie małych gumowych piłeczek do ćwiczeń.
 3. Ruchy zapobiegawcze:
  • Regularne przerwanie: Jeśli pracujesz długo przy komputerze lub wykonujesz powtarzające się czynności, konieczne jest robienie regularnych przerw, w czasie których możesz wykonać krótkie ćwiczenia.
  • Prawidłowa postawa: Dbaj o właściwe ustawienie urządzeń podczas wykonywania czynności, aby obciążenie nadgarstków było odpowiednie. Takie zachowanie pozwala uniknąć przeciążenia w stawach.

Pamiętaj, że nie można zastosować żadnych ćwiczeń, które powodują cierpienie lub dyskomfort. Jeśli odczuwasz ból, lub inne niepokojące objawy, natychmiast przestań wykonywać czynności i skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Fizjoterapeuta może dostosować program do stanu zdrowia i potrzeb, dlatego zawsze warto zastosować się do tych wskazówek.


Opublikowano

w

przez